Nawigacja
Ważne informacje

Oferta zajęć pozalekcyjnych
I semestr roku szkolnego 2016/17

Kliknij: TUTAJ

Plany lekcji
Osiągnięcia uczniów

I semestr 2015/16

WZOROWI
100% FREKWENCJA
Współpracujemy z:
baner Karpacz, mapa, oferty noclegowe i atrakcje turystyczne miasta

baner Szklarska Poręba - ceny, hotele

Pogoda
Informacja dotycząca egzaminu próbnego

Próbny egzamin gimnazjalny 6 - 8 grudnia 2016


Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia


25 listopada w naszej szkole Sejmik Uczniowski zorganizował obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia w szkole uczniom towarzyszyły Pluszowe Misie najróżniejszych kolorów i rozmiarów. Szkoła została przyozdobiona wizerunkami słynnych Misiów, wykonanymi przez uczniów a w sali gimnastycznej zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie z Pluszowymi Misiami. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem tego dnia był lider klas drugich - Przemek Kubala z klasy 2d.

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i uczestnictwo w tym dniu.

Sejmik Uczniowski

Jedynka działa profilaktycznie

JEDYNKA DZIAŁA PROFILAKTYCZNIE!!!

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada na na 17 listopada, uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w SZKOLNEJ AKCJI ANTYNIKOTYMOWEJ!!!!

W ramach tej akcji uczniowie przygotowali:

  • Ulotki informacyjne o szkodliwości palenia papierosów,
  • Prezentację multimedialną na temat negatywnych zdrowotnych i społecznych skutków palenia tytoniu.
  • Pytania sprawdzające wiedzę uczniów o nikotyniźmie i uzależnianiach od palenia papierosów. Uczniowie, którzy wykazali się wiedzą w tym zakresie, otrzymywali pieczątki promujące zdrowy tryb życia.
  • Gimnazjaliści częstowali swoich rówieśników owocami, które stanowiły symbol dbania o zdrowie i życie wolne od toksycznych nałogów.
  • Reprezentacje uczniowskie wszystkich klas wzięli udział w szkolnym konkursie na temat szkodliwości palenia papierosów. Konkurs ten wygrały uczennice klasy II b Sara Czechowicz, Magdalena Miśtak, którym serdecznie GRATULUJEMY!!!
  • W antynikotynowej akcji profilaktycznej udział wzięła także pani pielęgniarka Anna Jasińska, która chętnym uczniom mierzyła ciśnienie tętnicze i opowiadała o szkodliwości palenia papierosów.

 

Galeria zdjęć, kliknij: TUTAJ

 

Organizatorem szkolnej akcji antynikotynowej było: Szkolne koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci pod opieką pani Anny Kuryś - pedagoga szkolnego, pani Beaty Winkel - nauczycielki biologii oraz pani Katarzyny Filipińskiej - nauczycielki języka angielskiego.

Godzina kodowania

Godzina kodowania w Gimnazjum nr 1


Klasa 3B na zajęciach informatycznych, w ramach corocznej akcji ogólnoświatowej pod nazwą "GODZINA KODOWANIA" (HOUR OF CODE) organizowanej przez code.org realizowała projekty i rozwiązywała mini zadania programistyczne z wykorzystaniem m.in. środowiska BLOCKS. Uczniowie wykazali wielkie zainteresowanie i zaangażowanie w procesie rozwiązywania zadań projektowych.

Fot. Zuzanna Tołopka

Więcej zdjęć, kliknij: TUTAJ

Opiekun: Rafał Kruczkowski

Dyskoteka Andrzejkowa

UWAGA! DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA ODWOŁANA!

Ze względu na bardzo niskie zainteresowanie planowaną na 25.11.2016 r. "DYSKOTEKĄ ANDRZEJKOWĄ", zostaje ona ODWOŁANA!

Opiekun SU

XI OIG - Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Ruszyła XI OIG - Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów!

Informacje, kliknij: TUTAJ

Chętni - kontakt z p. Rafałem Kruczkowskim, s.103

Zapraszam do udziału!

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

 

Zwracamy się do Was, jako nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, nauczyciele Waszych dzieci.

We wrześniu 2017 roku przewidziano wprowadzenie reformy oświaty, która obejmuje wygaszenie gimnazjów.Dowiedzieliśmy się, że celem reformy jest zadbanie o uczniów, nauczycieli oraz wsparcie rodziców. Niestety, nadal nie wiadomo w jaki sposób zmiana strukturalna miałaby to zapewnić.

Niezmiennie brak jakichkolwiek wytycznych organizacyjnych. Usłyszeliśmy jedynie, że MEN zarządziło jak ma być, a samorządy zdecydują o szczegółach.

Zatem Wy – rodzice i my - nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie, w dalszym ciągu nie wiemy, co stanie się z nami dalej.

1). Najbardziej zaniepokojeni planami reformy edukacji powinni być nie tylko rodzice uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, ale też gimnazjalistów, czyli Wy Państwo, rodzice naszych uczniów. Już od przyszłego roku szkolnego z gimnazjów będą odchodzić nauczyciele. We wrześniu 2017 roku nie będzie naboru do klas pierwszych, co oznacza zmniejszenie liczby godzin dla nauczycieli.

Jedni z nas, którzy spełnią warunki otrzymania świadczenia kompensacyjnego (czyli nauczycielskiej pomostówki) skorzystają z tej możliwości. Pozostali będą szukali pracy w szkołach Jeleniej Góry, żeby uzupełnić etat.

  • Pomimo najszczerszych chęci, nie będziemy w stanie być do dyspozycji Waszych dzieci w każdym momencie, gdy będą tego potrzebowały, gdyż będziemy musieli zdążyć na lekcję do szkoły położonej w innej części miasta.
  • Jeśli otrzymamy propozycję etatu w innej szkole (a część z nas ma uprawnienia do nauczania więcej, niż jednego przedmiotu), to skorzystamy z oferty. My także mamy rodziny i dzieci na utrzymaniu.
  • Część z nas poważnie myśli o przekwalifikowaniu się i odejściu z zawodu.

Ta sytuacja pogłębi się w roku 2017/2018, gdy pozostanie tylko jedna, ostatnia, klasa trzecia.

Nie mamy żadnych gwarancji, ani nawet informacji o tym, czy za rok będziemy pracować, a Wasze dzieci uczyć się, w tym budynku. Nie wiemy czy zostaniemy połączeni ze szkołą podstawową, czy wygaszeni do końca, którzy nauczyciele będą uczyć, czy może zostaniemy przeniesieni do innych szkół. 

Obecnie uczy się tutaj ponad 600 uczniów. Czy Urząd Miasta będzie stać, żeby ponosić koszty utrzymania tego budynku dla 400, a następnie 200 uczniów? Tym bardziej, że w podobnej sytuacji znajdą się pozostałe samodzielne gimnazja?

Wasze dzieci będą narażone na częste zmiany nauczycieli uczących, a być może zmianę szkoły w ogóle.

2). Kolejnym z najpoważniejszych problemów, będzie kumulacja roczników w szkołach średnich, w roku 2019 / 2020. Dotyczy ona ok. 700 tys. uczniów w całej Polsce. Już za dwa lata o miejsce w pierwszej klasie szkoły średniej będą się ubiegać dzieci, które obecnie uczą się w I klasie gimnazjum i te, które w przyszłym roku zamiast do gimnazjum, pójdą do VII klasy szkoły podstawowej (obecni szóstoklasiści). Sytuacja powtórzy się podczas rekrutacji na studia. Wasze dzieci będą miały o połowę mniejszą szansę dostania się na wymarzony kierunek.

3). Nauka na zmiany od września 2017 roku czekać będzie nie tylko uczniów szkół podstawowych, ale także Wasze dzieci w szkole średniej, a jeśli klasy z wygaszanych gimnazjów, z powodu szukania oszczędności, zostaną dołączone do istniejących szkół podstawowych, nawet wcześniej. Prawdopodobne także zostanie zwiększona liczba uczniów w klasach.

Umieszczenie dwóch dodatkowych roczników w budynkach szkół średnich sprawi, że w szkole średniej nauka będzie odbywała się na zmiany. Czy uczeń o godzinie 17 lub 18 jest w stanie efektywnie pracować? Czy jest w stanie efektywnie pracować nauczyciel szkoły średniej w wymiarze dwóch, zamiast jednego etatu? Nie. Dlatego szkoły średnie zostaną na etapie przejściowym zmuszone do przyjęcia do pracy nauczycieli z innych szkół – dochodzących na pojedyncze godziny lub zwolnionych nauczycieli gimnazjalnych. Czy będziecie mieli poczucie, że Wasze dzieci poszły do wybranej szkoły średniej i otrzymaliście to, czego oczekiwaliście?

4). Koszt reformy określono na 900 milionów złotych, jednak samorządy, które będą musiały ten koszt ponieść szacują je nawet na 1,5 miliarda złotych. Między innymi będą to odprawy dla zwalnianych dyrektorów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Bardzo prawdopodobna będzie konieczność zwrotu dotacji unijnych, pozyskanych dla likwidowanych po reformie szkół. Te pieniądze zostaną pozyskane z naszych, Państwa i moich, podatków. Możliwe, że zabraknie pieniędzy na inne ważne cele. W ciągu 17 lat trwania gimnazjów wydano na nie 140 miliardów złotych. Ten wydatek zostanie bezpowrotnie zaprzepaszczony.

Czasu jest niewiele - ministerstwo chce w ciągu kilku najbliższych tygodni przeprowadzić ustawę przez parlament. W całej Polsce rodzice się mobilizują – organizują w grupy na Facebooku, podpisują petycje, manifestują wraz z nauczycielami, piszą listy do MEN, polityków i samorządowców, pikietują pod gimnazjami. Tylko silny i stanowczy protest na ulicy może zatrzymać to szaleństwo edukacyjne.

19 listopada w Warszawie nauczyciele będą manifestować przeciwko tym zmianom. Razem z nimi, będą rodzice uczniów. Jeżeli los dzieci nie jest Wam obojętny, przyłączajcie się do protestów, podpisujcie petycje, zbierajcie głosy przeciwko wprowadzeniu reformy.

Uważamy, że to najskuteczniejsza z prawnego punktu widzenia forma protestu przeciwko destrukcyjnym zmianom w oświacie. Nawet, jeśli Wasze dzieci nie znalazły się wśród pechowych roczników, możecie swoim podpisem wyrazić sprzeciw wobec forsowanych zmian.

 

Z poważaniem

Nauczyciele  członkowie ogniska ZNP przy Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze

18 listopada 2016 rok

 

Lista petycji do podpisania:

http://www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly
http://www.stopkumulacji.pl
Ministerstwo_Edukacji_Wzywamy_do_odstapienia_od_projektu_zmian_w_systemie_eduakcji/
Anna_Zalewska_Minister_Edukacji_zatrzymac_likwidacje_Gimnazjow/


Strony na Facebooku zrzeszające Rodziców przeciwnych reformie edukacji:

https://www.facebook.com/NIEdlachaosuwszkole/?fref=ts 
https://www.facebook.com/Rodzice-przeciwko-reformie-edukacji-883885225080636/ 
https://www.facebook.com/niedlalikwidacjigimnazjow/ 
https://www.facebook.com/ZatrzymacEdukoszmar/posts/1157331314347875:0 
https://www.facebook.com/RatujmyPolskieDzieci/ 
https://www.facebook.com/ForumRadRodzicow/?fref=pb&hc_location=profile_browser 


Protest rodziców STOP reformie edukacji:
https://www.facebook.com/events/1183052441779739/


Mapa szkół przeciwnych reformie edukacji:
http://bronimyedukacji.pl/mapa-szkol-przeciwnych-reformie/

Lista szkół przeciwnych reformie:
http://bronimyedukacji.pl/lista-szkol-przeciwnych-reformie/

Nakrętki dla Hospicjum

Konkurs - "NAKRĘTKI DLA HOSPICJUM 2016/2017"

"Zapraszamy do 7. edycji akcji Nakrętki dla Hospicjum 2016/2017

Odkręcamy i wrzucamy, zaglądamy na denka butli oraz czytamy etykiety i nadruki na tubach oraz wszelkich innych opakowaniach. Zbieramy wszystkie zakrętki (od napojów, szamponów, chemii gospodarczej, kosmetyków etc.) oraz dobry plastik. Dobry czyli z oznaczeniami..."

Więcej informacji, kliknij: TUTAJ

Tematy projektów edukacyjnych 2016 - 2017

Tematy projektów edukacyjnych 2016 - 2017

Tematy projektów edukacyjnych realizowanych w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze dostępne są tutaj: KLIKNIJ lub tutaj: KLIKNIJ. Przypominamy, że uczniowie kl. 2 mają obowiązek zrealizowania projektu edukacyjnego!


BIP

Sekretariat:

gjedynka@wp.pl

Administrator strony:

gimjedenjg@gmail.com

Tel. kontaktowy:

757523375

Powtórka dla kl. 3
Warunki ubezpieczenia

Ubezpieczenie

COMPENSA

rok szkolny 2016/17

Warunki ubezpieczenia
Kliknij: TUTAJ
Czytam więc jestem

Jedynka promuje modę na czytanie, zapraszamy więc do odwiedzania bloga o tematyce czytelniczej!

Kliknij: TUTAJ

Projekty edukacyjne

kliknij: TUTAJ

Miejski Informator Edukacyjny

Miejski Informator Edukacyjny

Kliknij: TUTAJ
Doradztwo zawodowe
Dla nauczyciela

ScholarisAkty prawne

ważne w pracy nauczyciela
Kliknij: TUTAJ

WF z klasą

WF z klasą w "Jedynce"

Oficjalny blog akcji "WF z klasą" realizowanej w Gimnazjum Nr 1, kliknij poniższy obrazek

Prace uczniów

Prace uczniów - czerwiec 2016

Prace uczniów - 2015/16

Prace uczniów - 2014/15

Zasady bezpieczeństwa w sieci
Dziecko w sieci
Projekty i akcje sportowe
Bierzemy udział w projekcie:

oraz akcji:
Szkoła bez przemocy
Pierwsza pomoc i BHP
gra

filmy

szkolenia